Yedekleme Nedir

Yedekleme, önemli verilerin kaybolması veya hasar görme riskine karşı korunması için bir kopyasının alınması işlemidir. Bu kopya, orijinal verilerin yedeklenen sürüme karşılık gelecek şekilde saklanır ve gerektiğinde geri yüklenebilir. Yedekleme işlemi, veri kaybı riskini minimize ederek veri kurtarma sürecini kolaylaştırır. Yedekleme, bireysel kullanıcılar ve kuruluşlar için önemlidir, çünkü veri kaybı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, örneğin: teknik arızalar, doğal afetler, insan hataları veya kötü amaçlı yazılımlar.

Peki Telefonumuzu yada Samsung Galaxy M33 sahibiysek yedekleme nasıl yapılır onu görelim..

Bildiğiniz gibi daha önceden en çok kullandığımız elektronik cihazların başında bilgisayarlar gelmekteydi. Android ve İos işletim sistemlerinin çıkışından sonra ise bu durum biraz daha değişti ve akıllı telefonlar, tabletler bu durumu devraldı diyebiliriz. Artık neredeyse herkesin bir akıllı telefonu var ve genelde internet kullanılıyor. Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda ise birçok kişisel bilgimiz bulunuyor ve bunların zarar görmemesi ve silinmemesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi ise rehber, resimler, videolar ve diğer bilgilerimizdir. İsterseniz bunların hepsini bir işlemde yada bir program ile hızlı bir şekilde yedekleyebilirsiniz. Tabi yedekleme işlemlerinide ister program ile isterseniz de uygulama yani işletim sistemine ait olan uygulamalar üzerinden yapabilir ve bilgilerinizi yedekleyebilirsiniz.
Yedekleme işlemi için farklı programlar bulunmaktadır. Yeni nesil samsung cihazlar için yedekleme programı olarak Smart Switch programı kullanabilirsiniz. Smart Switch programı ile cihazınızdaki bulunan tüm bilgileri bilgisayara bağlayarak kısa sürede yedekleyebilir ve farklı bir akıllı telefona aktarabilirsiniz.

Smart Switch Samsung Galaxy M33 5G Yedekleme

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yedekleme yapabilmek için Smart Switch programını bilgisayarınıza kurabilir ve yedekleme hatta farklı bir android cihaza geri yüklemede yapabilirsiniz. Smart Switch bilgisayarınıza kurduktan sonra telefonunuzu data kablosu ile bilgisayarınıza bağlayınız. Daha sonra ise

Buradan bilgisayarınızın bağlantısınız sağladıktan sonra karşınıza telefon modelini gelecektir. Karşınıza 3 farklı seçenek çıkacaktır. Bunlar Yedekleme, geri yükleme ve Outlook Senkronizasyonu’dur.Yedekle dediğiniz zaman yedekleme işlemi başlayacaktır ve hızlı bir şekilde yedekleme yapacaktır.

Yedekleme işlemimi için karşınıza yedeklemek istediğiniz bölümler gelecektir. Siz hangi bölümleri seçerseniz yedekleme oradan başlar ve bilgisayarınıza sizin seçeceğiniz bölüme kayıt etmeye başlayacaktır..

Diğer bir yedekleme işlemi ise klasik olarak yapabileceğiniz yedekleme işlemi olan data kablosu bağlayarak telefonunuz içerisinde bulunan resimlerinizi, videolarınızı hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Burada biraz daha hızlı olasa da zor gelebilir yani ilk olarak anlattığımız Smart Switch programı ile daha kolay olacaktır. Burada rehber yedeklemesi yapabilmek için biraz daha farklı işlemler uygulamalısınız. Rehber yedekleme için ise telefonunuz bulunan bir ayar olan İçe-Dışa aktar seçeneğini kullanabilirsiniz. İçe-Dışa aktar ile rehberinizin .VCF uzantısı olarak hafızaya kayıt edebilir ve istediğiniz telefona gönderebilir yada bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

İçe-Dışa aktar seçeneği ister sim kartınızda olsun, isterseniz telefon hafızasında olsun istediğiniz gibi kullanabilir ve yedekleme için bir .VCF dosyası şeklinde oluşturabilirsiniz. Daha sonra ise bunu farklı bir android telefona gönderebilir yada Gmail hesabıza yükleyebilir ve farklı bir cihazı açarak senkronize ederek rehberinizi kullanabilirsiniz.

Önceki İçerikSamsung Galaxy A04s Yedekleme Nasıl Yapılır
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments